E-Arşiv Nedir?

E-Arşiv bir uygulamadır. Vergi Usul Kanununa göre kâğıt ortamında düzenlenmesi, muhafaza edilmesi ve saklanması zorunlu olan faturanın 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde bulunan şartlara uygun şekilde elektronik ortamda düzenlenmesine ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza edilmesine, ibraz edilmesine imkân sağlar. Üstelik e-arşiv, e-fatura kapsamı dışında kalan tüketicilere, firmalara kesilen faturaların da elektronik ortamda düzenlenmesine, ikinci nüshalarının elektronik ortamda muhafaza edilmesine, ibraz edilebilmesine olanak sağlar.
 

E-Arşiv Kullanım Yöntemleri

E-arşiv uygulamasından yararlanabilmek için mükelleflerin 397sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte getirilen e-fatura uygulamasında kayıtlı bulunmaları gerekir. Mükellefler, e-arşiv uygulamasında kendi bilgi işlem sistemleri ya da özel entegratör bilgi işlem sistemleri üzerinden işlem yapabilirler.
 

E-Arşiv Kullanmanın Avantajları

E-arşiv uygulaması pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Bu sisteme geçen firmalar, bütün faturalarını elektronik ortamda oluşturup kanuni süre boyunca yine elektronik ortamda saklayabiliyorlar. Müşterilerinin e-fatura mükellefi olması veya nihai tüketici olması halinde faturaları elektronik ortamda da gönderilebilir. Bütün bunlar firmalar için iş gücü, zaman, arşivleme ve dağıtımda büyük tasarruf sunar. Fatura gönderme maliyetlerinin de düşmesini sağlar. Maddeler ahalinde açıklamak daha anlaşılır olacaktır:
 
Hızlı ve kolay entegrasyon sağlar.
Yüksek hızda fatura işlemeye ve göndermeye imkân verir.
Kâğıt tasarrufu sağladığı için doğa dostudur.
Fiziksel arşivleme maliyetinin ortadan kalmasını sağlar.
Geriye dönük fatura sorgulamasının çok daha hızlı yapılmasını sağlar.
Gelen, giden fatura kayıplarını önler.
 

E-Mail ve E-Arşiv

E-arşiv üzerinde yer alan faturalarınızı e-mail ile de kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Sisteminiz üzerinden oluşturduğunuz ve arşive gönderdiğiniz faturanın otomatik şekilde e-mail olarak gönderilmesine de imkân verir. Bu, kullanıcılar açısından da büyük bir avantaj oluşturur. Betanet Logo Teknik olarak müşterilerimizin kurumsal ihtiyaçlarına göre çözümler geliştiriyor, Logo e-arşiv ve Logo e-fatura özelliklerini başarıyla kullanabilmelerine destek oluyoruz. Bilgilerinizi ve sisteminizi garanti altına almak, sistemin nasıl işleyeceğini ve neler yapılması gerektiğini öğrenmek için çağrı merkezimizle iletişime geçmeniz yeterlidir. Konusunda uzman, alanında profesyonel, geçmişte yüzlerce firmaya hizmet vermiş olan çalışanlarımız gereken yardımı sağlayacak, sizlere en iyi hizmeti verecektir.